بروکر فارکس چیست - بهترین بروکر های فارکس

حجم معاملات روزانه بازار فارکس تریلیون ها دلار در روز است، بنابراین یکی از فعال ترین بازارهای مالی محسوب می شود که میلیون ها معامله گر در سراسر جهان مشغول فعالیت در این بازار خرید و فروش ارز هستند.در سرمایه گذاری در بازار ارز به روی همه باز است و در مقایسه با بازار بورس یا کالا به سرمایه هنگفتی نیاز ندارد.برای شروع معاملات در فارکس نیاز به کارگزار یا بروکر فارکس دارید. بروکرهای فارکس واسطه های فارکس بین معامله گران و بازارهای خارج از بورس هستند که بستر معاملاتی و خدمات لازم را برای انجام معاملات فراهم می کنند.

بروکر فارکس چیست ؟

بروکر فارکس کارگزاری است که به عنوان یک واسطه بین معامله گر و بازار عمل می کند. با استفاده از یک کارگزار است که افراد به بازارهای مالی دسترسی دارند که در غیر این صورت دسترسی به بازار مالی برای معاملات امکان پذیر نبود.

بروکرهای فارکس اساساً به عنوان یک واسطه بین یک معامله گر و بانک ها یا شبکه بانک ها عمل می کنند تا شما را قادر به خرید و فروش ارزهای خارجی کنند. بروکر فارکس مظنه ها را از بانک ها بازیابی می کند و بهترین نرخ موجود را به شما ارائه می دهد.

کارگزاران فارکس خدماتی را به شما ارائه می دهند که شما را قادر می سازد بتوانید در فارکس معامله کنید،این خدمات عبارتند از :

باز کردن حساب ها

باز کردن حساب ها شاید اولین سرویس ارائه شده توسط بروکر فارس باشد، از طریق بروکرها می توانید حساب باز کنید و از طریق حساب ها می توانید وارد بازار فارکس شوید و به انجام معاملات و خرید و فروش بپردازید.

ارائه روش های واریز و برداشت

دومین مزیتی که از طریق بروکرهای فارکس در اختیار شما قرار می گیرد ارائه بسیاری از روش های برداشت و سپرده و بهترین روش های برداشت و سپرده گذاری است که توسط مهم ترین شرکت های کارگزاری، کارت های بانکی و حواله های بانکی ارائه می شود.

پلت فرم معاملاتی

از طریق بروکر، پلتفرمی را دریافت می کنید که از طریق آن می توانید معامله کنید و معاملات را انجام دهید،این پلتفرم ها به صورت برنامه هایی است که روی تلفن همراه یا کامپیوتر خود نصب می کنید و از طریق آن می توانید از قیمت های بازار در مطلع شوید و معاملات خود را انجام دهید.

خدمات دیگر

امکان دسترسی کاربران به مواردی مانند سیگنال های فارکس ، نمودارها ، تجزیه و تحلیل وضعیت بازار،اخبار فارکس و غیره برای آسان تر کردن کار معامله گران در فارکس جزو خدماتیست که بهترین بروکرهای فارکس ارائه می دهند.

نحوه انتخاب بهترین بروکرهای فارکس :

توجه به پلتفرم معاملاتی که بروکر فارکس ارائه می دهد 

در هنگام انتخاب کارگزار فارکس باید توجه داشته باشید که آیا کارگزار بستر معاملاتی پایدار و سریعی را فراهم می کند؟

پلتفرم معاملاتی برنامه‌ای است که بیشتر دوره‌های معاملاتی و تحلیلی را روی آن سپری می‌کنید، بنابراین انتخاب کارگزاری که یک پلتفرم معاملاتی خوب و پایدار ارائه می‌دهد بسیار مهم است و مهم‌ترین موضوعی  است که باید برای ارزیابی معاملات در نظر بگیرید. یک پلتفرم معاملاتی باید ویژگی های زیر را در بر داشته باشد:

سهولت و سادگی استفاده از نرم افزار معاملاتی

سرعت اجرای سفارشات خرید و فروش، اهداف و توقف ضرر در برنامه معاملاتی.

سرعت برنامه معاملاتی و عدم قطع شدن اتصال

بررسی اینکه تا چه اندازه برنامه معاملاتی در دوره های نقدینگی بالا تحت تاثیر قرار می گیرد و آیا این امر با نوسانات اختلاف قیمت ها یا انجماد قیمت ها همراه است؟

وجود نموار حرفه ای : وجود نمودارهای حرفه ای با قیمت های بازار در داخل برنامه معاملاتی به شما کمک می کند تا بازار را به خوبی تحلیل کنید.

بررسی اینکه آیا برنامه معاملاتی در نسخه های دیگر مانند تلفن های هوشمند، سیستم های ویندوز، مک و غیره موجود است؟

شایان ذکر است که محبوب ترین نرم افزار معاملاتی که در حال حاضر توسط اکثر شرکت های کارگزاری استفاده می شود، برنامه متاتریدر 4 می باشد.

توجه به نوع بروکر فارکس

دانستن نوع کارگزاری که با آن سروکار دارید بسیار مهم است، زیرا کارگزاری در فارکس انواع مختلفی دارد، درست است که شناخت انواع بروکرها در فارکس ممکن است به تجربه بیشتری نیاز داشته باشد، اما شناخت این انواع ممکن است در انتخاب یک کارگزار معاملاتی پایدار و خوب بسیار مفید باشد. انواع مختلفی از شرکت های کارگزاری فارکس وجود دارد:

Market Maker یا Market Maker : MM این نوع شرکت تقریبا اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌های کارگزاری ارزی را نمایندگی می‌کند که شرکت‌هایی هستند که نرخ ارزهای جهانی را از بانک‌ها یا شرکت‌های عرضه‌کننده قیمت نشان می‌دهند، اما معاملات در این نوع کارگزاری بیشتر اوقات به صورت داخلی انجام می‌شود به طوری که خود شرکت کارگزاری طرف معامله است.

شرکت‌های پردازیش مستقیم – STP : پردازش مستقیم نوع دیگری از بروکر است که اکثر معاملات خود را در خارج از شرکت انجام می دهد، چه به شرکت های مشابه، تامین کنندگان نقدینگی معروف و یا بانک های بزرگ در شبکه بین بانکی تا در صورتی که حرکت بازار به نفع مشتری پیش برود، شرکت را در معرض خطر زیان قرار ندهد.

تفاوت قیمت در این نوع کارگزار فارکس معمولا متغیر است و کارگزار در اکثر مواقع از اختلاف خرید و فروش سود می برد.

ECN – شبکه ارتباط الکترونیکی یا DMA :این نوع کارگزار تمامی سفارشات مشتریان را به بازار واقعی بین بانکی منتقل می کند و معامله گر را در برابر شرایط واقعی بازار قرار می دهد و شفاف ترین کارگزار فارکس است زیرا به هیچ وجه در سفارشات معاملاتی دخالت نمی کند.

بسیاری از شرکت های کارگزاری ادعا می کنند که از این نوع کارگزاری هستند اما اکثر این شرکت ها در ادعای خود صادق نیستند بنابراین اگر به دنبال کارگزاری از این نوع هستید ابتدا باید با مراجعه به آن از صداقت کارگزار مطمئن شوید. وب سایت سازمان نظارتی و تایید نوع مجوز و در صورت معامله با کارگزاری از این نوع، برنامه معاملاتی آن باید از کارایی بالایی برخوردار باشد تا سرعت اجرای سفارشات با بانک ها مطابقت داشته باشد.

همچنین باید به کارمزدی که کارگزار برای معاملات دریافت می کند توجه کنید. این نوع کارگزار غالباً قادر به ارائه حساب بدون بهره نیست و در صورت اجبار، از جابجایی قراردادها به نام کمیسیون اداری یا کمیسیون برای ذخیره معاملات، کمیسیون دریافت می کند.

بنابراین، اعمال نکردن کمیسیون برای معاملات برای کارگزاری که ادعا می کند شما را مستقیماً به بانک ها متصل می کند، به خودی خود باعث ایجاد شک و تردید در مورد اعتبار بروکر فارکس می شود. همچنین، این نوع بروکر برای افتتاح حساب، علاوه بر مراقبت از مشتریان با حجم معاملات بالا، به مبالغ حداقل 10000 دلاری نیاز دارد.

در نتیجه، انتخاب نوع کارگزار تا حد زیادی به یکپارچگی و اعتبار شرکت در عدم دستکاری سفارشات برای کسر کمیسیون اضافی یا کسب سود از معاملات بستگی دارد.

تفاوت قیمت ها و پورسانت های اضافی 

برای انتخاب بهترین بروکر فارکس باید ببینید که شرکت کارگزاری چقدر تفاوت قیمت ها را بر روی قیمت ها اعمال می کند و آیا کارگزار تفاوت قیمت واقعی را در بازار ارائه می دهد یا آنها را تعدیل می کند؟اغلب شرکت های کارگزاری اختلاف قیمت ها را به نفع خود تنظیم می کنند و این طبیعی است، با این تفاوت که افزایش شدید تفاوت قیمت برای مشتری مضر است.

برخی از شرکت ها اسپرد پایین ارائه می دهند و پورسانت های دیگری را اعمال می کنند، این شرکت ها بیشتر شرکت هایی هستند که مستقیماً با بانک ها سر و کار دارند، البته نه همه، و شما باید خودتان این موضوع را بررسی کنید. در مورد حساب های بدون بهره ربوی نیز باید توجه داشت که سیستم بانکی جهانی و معاملات واقعی در بازار، حساب های بدون بهره ربوی ارائه نمی کند مگر اینکه خود کارگزار از پرداخت آن به بانک ها اطمینان حاصل کند.

عمدتاً این مورد نشان می دهد که کارگزار از معاملات بازنده شما سود می برد. برخی از دلال هایی که مستقیماً با بانک ها سروکار دارند، سازوکار دیگری را برای ارائه حساب های بدون ربا ارائه می دهند.

سیستم کارمزد در شرکت های کارگزاری معمولاً به شرح زیر است:

اسپردهای ثابت
اسپردهای متغیر
اسپردهای متغیر کم با درصد مشخصی از کارمزد در معاملات

بررسی خدماتی که بورکر فارکس به مشتریان ارائه می دهد

همانطور که می دانید بازار فارکس به صورت 24 ساعت شبانه روز و 5 روز در هفته است و ممکن است شرایطی را پشت سر بگذارید که مستلزم ارتباط مستقیم با کارگزاری باشد. بنابراین، شما باید کارگزاری را انتخاب کنید که در طول ساعات معاملاتی علاوه بر ارائه خدمات به زبان فارسی، ضمن ارائه بیش از یک روش ارتباطی مانند تلفن، چت مستقیم، ایمیل، خدمات مشتریان را ارائه دهد و باید سرعت پاسخگویی بروکر را نیز در نظر بگیرید.

شما می توانید در طول دوره حساب آزمایشی و در طول ارتباط خود با خدمات مشتری در مورد همه این موارد مطلع شوید.

از طریق یک جستجوی ساده در اینترنت یا با پرسیدن از نماینده بروکری که با آن سروکار دارید، نظر معامله گران فعلی بازار را در مورد خدمات بروکری که قصد انتخاب آن را دارید بررسی کنید و در مورد مشکلاتی که ممکن است معامله گران با بروکر انتخابی خود داشته باشند آشنا شوید.

برای مثال این موضوع که آیا کارگزار به سرعت مشکلات را حل می کند و مستقیماً به مشتریان خود پاسخ می دهد؟

بررسی سیاست حاشیه و اهرم بروکر فارکس

شما باید از سیاست های اهرمی و حاشیه ای که توسط شرکت های کارگزاری محفوظ است اطمینان حاصل کنید، زیرا این امر مستقیماً بر عملیات معاملاتی که انجام می دهید تأثیر می گذارد و یک اشتباه رایج توسط معامله گران جدید در بازار این است که به دنبال کارگزاری هستند که حداکثر مقدار ممکن مالی را ارائه دهد.

شرکت هایی که اهرم بیش از حد ارائه می دهند معمولاً در مورد مجوزهای نظارتی خود شک و تردید ایجاد می کنند. همچنین باید به خط مشی رعایت شده در حاشیه رزرو در دوره آخر هفته توجه کنید، همچنین باید در مورد حاشیه ذخیره شده و اهرم مالی جفت ارز نیز سوال کنید، زیرا برخی از شرکت ها با توجه به جفت ارز، سیاست متفاوتی در اهرم مالی اتخاذ می کنند.

بررسی خدمات اضافی که توسط شرکت کارگزاری ارائه می شود

خدمات زیادی وجود دارد که می توان در حین معاملات از آنها استفاده کرد، به عنوان مثال: آیا کارگزار اخبار اقتصادی حرفه ای ارائه می دهد، آیا تقویم اقتصادی مهم ترین رویدادهای اقتصادی را ارائه می دهد، مشتریان را در مورد رویدادهای مهم در بازار آگاه می کند، برخی از تحلیل های حرفه ای بازار موقعیت و جفت معاملات، نمودارهای حرفه ای کمک به معاملات و سایر خدمات را پوشش می دهد یا خیر.